Lepší je shořet než vyhasnout...

o skupině UDG

20. prosince 2009 v 14:09 | Petra |  UDG

UDG


Kapela UDG vznikla roku 1998 v Ústí nad Labem. Tehdy si říkala ale ještě Useless demi-gods, zpívala částečně i v angličtině a tyto počátky se dají charakterizovat jako doba střídání a změn: Střídali se zkušebny, muzikanti, žánry a nakonec se změnil i název, který se zkrátil na UDG. Pokud se dnes "údégéček" zeptáte, co ta tři písmena znamenají, odpoví Vám, že vlastně vůbec nic a že si můžete vymyslet něco svého.Tak podle fantazie.

První stálejší sestava, v níž bychom ze současných UDG našli zpěváka Petra Vrzáka, saxofonistu Adama Kuperu a bubeníka Jugiho, natočila v roce 2000 demáč s názvem "Štěkat do boudy". Výraznějším počinem se stala však demo-nahrávka "Obsazeno místenkou" z roku 2003. Toto demo, které se později stalo i základem pro první oficiální CD "Ztraceni v inspiracích", otevřelo kapele UDG cestu k častějšímu koncertování, k několika rádiovým rozhovorům a kladným recenzím v hudebních časopisech, i k menšímu turné po Francii. Na této demo-nahrávce je znatelný návrat baskytaristy Pavla Vrzáka a hlavně příchod kytaristy Bohumila Němečka, kteří se spolu s Michalem Čechem a třemi výše jmenovanými podíleli na vzniku nahrávky.
Zlomový bod v kariéře tehdy lokálně populárních UDG přichází bezesporu roku 2004 vítězstvím v soutěži Coca-Cola PopStar. Následuje natočení úspěšného alba "Ztraceni v inspiracích", z něhož českými rádii úspěšně rotovaly dokonce dva singly, a to písně "Motýl" a "Hvězdář". To by ale samo o sobě nestačilo. Základem dnešní popularity "údégéček" se stalo časté koncertování po klubech či letních festivalech. Zprvu kluci hostovali na turné kapel Wohnout, Kryštof, Horkýže Slíže, Divokej Bill, nyní již sami hlásí vyprodané kluby v různých koutech republiky a jsou tahákem většiny letních festivalů.

K tomu výrazně přispělo i vydání druhého řadového alba, které nese název "Buď a nebe" (2007). Na této desce UDG, kteří po odchodu Michala Čecha přibrali do svých řad francouzského kytarového mága Guillauma Kondrackiho, spolupracují s muzikanty ze spřátelených kapel, např. s Honzou Homolou (Wohnout), MC NUC (Skyline) či s Ivou Frühlingovou…
První singl tohoto alba se jmenoval "Předměstí" a dočkal se (stejně jako jeho předchůdci Motýl, Hvězdář, Zpěvy deště a Piloti) klipového zpracování. Bodoval v Esu či v hitparádě Óčka.
Kromě objíždění koncertů a festivalů po celé republice stihla kapela během rok 2008 vypustit mezi fanoušky další dva klipy. A to "Kurtizánu" a "Cowboy Hip Hop". Od podzimu zároveň začali do playlistů přidávat tři nové skladby: "Duše slečny May", "Kino Drive In" a "Beduín".
V dubnu 2009 vyšla UDG již třetí deska a názvem Autoprtrét. Mezi hosty se na ní objevila například Jana Lota či Petr z No Heroes. Jedna z písní je opět zpívána ve francouzštině. Kapela také připravila speciální flashdisky, na kterých se fanoušci kromě muziky dočkají i zajímavých bonusů.


Všechno tohle je čestně zkopčený z bandzone.cz/udg, no... :D Dělám reklamu!!! :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikněte, že jste tu byli.

Klik !!!

Komentáře

1 key key | Web | 10. ledna 2010 v 18:49 | Reagovat

Tu skupinu mám mooc ráda:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama